Organizm człowieka potrzebuje szeregu witamin i mikroelementów, aby prawidłowo funkcjonować. Zachowanie zdrowego i silnego ciała wymaga nie tylko zbilansowanej diety bogatej w wymienione wyżej składniki, ale również suplementacji.
Czy suplementacja jest potrzebna?
Niektóre substancje i związki nie przyswajają się w takim samym stopniu co reszta. Zazwyczaj jest to kilka lub kilkanaście procent z dostarczonej organizmowi ilości. Inne z kolei wymagają ciągłego uzupełnienia ze względu na wzmożoną aktywność fizyczną. Osoby regularnie ćwiczące i uprawiające sport muszą szczególnie zadbać o prawidłową dawkę wszelkich minerałów i witamin w organizmie. Właśnie w takich sytuacjach zaleca się suplementację. Ich niedobór może mieć fatalne skutki dla zdrowia.
Istnieje jednak substancja, która mimo możliwości jej zsyntezowania przez organizm i tak wymaga dodatkowej dawki.
Witamina słońca
Mowa tutaj o witaminie D, która powstaje pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Wystarczy, że codziennie wystawimy ciało na Słońce na ok. 15-20 minut, a skóra sama zacznie ją wytwarzać. Niestety to nie wystarcza, aby w pełni dostarczyć jej dziennej dawki. Dlaczego tak się dzieje?
Wszystkiemu winny jest klimat i pory roku. Mieszkańcy słabo nasłonecznionych regionów świata muszą dostarczać ją w inny sposób. Dodatkowo, ilość wytworzonej witaminy zależy od karnacji skóry, masy ciała czy nawet stosowania filtrów przeciwsłonecznych. Jednak największą przeszkodą w tej kwestii są pory roku oraz szerokość geograficzna. W okresie jesienno-zimowym ilość słonecznych dni jest bardzo mała, a co za tym idzie zmniejsza się możliwość jej syntezy przez organizm. Powstaje deficyt w ilości witaminy D, który nie można uzupełnić w naturalny sposób.
Negatywne skutki niedoboru witaminy D
Tak jak każda substancja wpływająca na działanie naszego organizmu, witamina D odgrywa duża rolę w prawidłowym funkcjonowaniu praktycznie wszystkich układów i organów ciała. Wystarczy wspomnieć o kościach, a dokładnie o roli tego składnika w mineralizacji tkanki i budowaniu zdrowego i silnego szkieletu. Osoby chore na cukrzyce również powinny zadbać o suplementację witaminy D, ponieważ poprawia ona tolerancję i wchłanianie glukozy.
Najczęściej widocznym objawem niedoboru tej witaminy jest złe samopoczucie, a nawet depresja. Można dodać do tego osłabienie mięśni oraz problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Co ciekawe, odpowiedni poziom witaminy D zwiększa tempo spalania nadmiaru tkanki tłuszczowej. Szybciej czujemy się syci, dzięki zwiększonemu stężeniu leptyny, która odpowiada za uczucie sytości. Jemy tyle ile potrzebujemy, bez dodatkowych i zbędnych kalorii.
Zapotrzebowanie ilościowe
Zaleca się suplementację witaminy D w okresie jesienno-zimowym. To nie oznacza, że osoby o znacznych brakach tego składnika nie mogą go brać przez cały rok. Wszystko zależy od stanu zdrowia i poziomu przyswajalności tej substancji. Może się okazać, że lekarz zaleci przyjmowanie dodatkowej dawki witaminy D przez cały czas.
- osoby dorosłe: od 800-2000 j.m. na cały dzień,
- dzieci i młodzież do 18 roku życia: od 600 do 1000 j.m. na cały dzień,
- niemowlęta i dzieci do 1 roku życia: 400 j.m. na cały dzień (karmione piersią)
Jednak przed systematycznym stosowaniem dodatkowej dawki witaminy D, trzeba skonsultować się z lekarzem, który wykona badania i zaleci odpowiednią dawkę dopasowaną do stylu życia oraz diety.