Niechęć dziecka do jedzenia z butelki może być dla rodziców bardzo stresującym doświadczeniem. Niemowlęta nie zawsze chcą współpracować z opiekunami i zaakceptować sztuczne tworzywo, kiedy jeszcze przed chwilą czuły ciepłą pierś mamy i słyszały jej bicie serca. Zmiana sposoby żywienia jest naturalnym etapem w rozwoju każdego dziecka. Dla wielu rodziców jest to również krok milowy w opiece nad pociechą. Ale co zrobić, gdy maluszek ma duże opory z jedzeniem z butelki?
Oznaki świadczące o odrzuceniu butelki przez dziecko
Po pierwsze trzeba mieć na uwadze, że każde dziecko jest inne. To, co u jednego malca było przyczyną niechęci związanej z jedzeniem z butelki, u drugiego może nie stanowić żadnego problemu. Ważne jest, aby w porę zauważyć, że niemowlakowi nie do końca pasuje pożywianie się w ten sposób. Oto najczęściej pojawiające się sygnały świadczące o wspomnianym stanie rzeczy:
- odwrócenie ciała lub główki od butelki
- zamykanie ust lub blokowanie ich przy pomocy rączek w momencie zbliżanie smoczka do warg
- żucie smoczka
- ulewanie lub odkaszliwanie mleka w trakcie karmienia
- problemy z połknięciem płynu, które ostatecznie wypływa z kącików ust.
Dlaczego dzieci mają problemy z przestawieniem się na karmienie butelką?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jednak w większości przypadków problemy z karmieniem butelką nie są spowodowane nieprawidłową czynnością ruchową jamy ustnej. Zwykle nie wynikają one również z podstawowych problemów medycznych.
W przypadku większości niemowląt odmowa przyjęcia butelki wynika z faktu, że nie została ona wprowadzona odpowiednio wcześnie. W rzeczywistości największym błędem popełnianym przez rodziców jest przestawienie się na karmienie przy pomocy butelki za późno.
Dzieci rodzą się z automatycznym odruchem ssania. Ale po 2–3 miesiącach odruch ten staje się dobrowolny. W efekcie daje to dzieciom możliwość odmowy karmienia, jeśli nie czująz jakiś powodów takiej potrzeby.
Jeśli dziecko osiąga wcześniej wspomniany wiek, a jest karmione wyłącznie piersią, może to rozwinąć „preferencję” dla tej metody dostarczania mleka. Niemowlęta ustanawiają wzorzec ssania i połykania, który im odpowiada i pozwala kontrolować przepływ mleka matki. Po podaniu butelki przepływ mleka jest inny. Dziecko musi dostosować się do innego kształtu i tekstury smoczka. Dla nowonarodzonego członka rodziny dokonywanie tego rodzaju zmian może być trudne i przytłaczające.
Jak sprawić, aby dziecko jadło z butelki?
Mamy chcą uniknąć podawania maluszkowi butelki zbyt wcześnie. Większość z nich preferuje odżywianie swojej pociechy za pomocą piersi najdłużej jak się da. Niestety nie wszystkie mamy tak mogą. Ze względu na nietolerancje laktozy rodzice są zmuszeni podawać mleko przy pomocy butelki. Co ciekawe, jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, można to zrobić już po około 2–4 tygodni po urodzeniu dziecka. O ile nie są wcześniakami, większość dzieci jest już gotowa na zapoznanie się z innym sposobem odżywiania. Aby ułatwić przejście na butelkę:
- Stosuj karmienie łączone – zmieniaj sposób podawania mleka w trakcie karmienia: zacznij od piersi, aby następnie przejść na butelkę
- Spróbuj podać butelkę, gdy dziecko się obudzi – bez względu na porę dnia, dzieci częściej są bardziej chętne do jej zaakceptowania zaraz po przebudzeniu. Dzieje się tak, dlatego, że głód przejmuje kontrolę, gdy niemowlaki są jeszcze trochę senne.
- Stwórz relaksujące otoczenie za każdym razem, gdy chcesz karmić przy pomocy butelki – włącz łagodną, uspokajającą muzykę lub usiądź w miejscu, w którym możesz delikatnie kołysać się w przód iw tył. Robienie tych rzeczy rozluźni dziecko i po części zrelaksuje również i Ciebie.
- Niech inny członek rodziny karmi butelką – maluszki szybko się uczą i widząc mamę kojarzą ją z naturalnym sposobem karmienia. Jeśli ta czynność będzie wykonywana przez tatę lub babcię, niemowlę szybciej zaakceptuje inną formę jedzenia.
Jeśli Twoje dziecko mimo wszystko nie chce jeść, możesz spróbować kilku różnych strategii:
- Zacznij korzystać ze smoczka uspokajającego. Uczy to organizacji ruchy ust, które szybciej przyzwyczają się do zwykłego smoczka od butelki. Gdy stanie się to rutyną, zacznij podawać swojemu dziecku smoczek przez 20 do 30 sekund, zanim wprowadzisz butelkę na stałe.
- Delikatnie ciągnij smoczek uspokajający, gdy dziecko będzie go ssać. Pamiętaj, aby robić to, co najmniej 3 do 5 razy dziennie. Te delikatne pociągnięcia pomogą dziecku nauczyć się, jak się opierać uwalnianiu smoczka z ust. To z kolei sprawi, że maluch będzie chciał zatrzymać przedmiot w ustach niż się go pozbyć.
- Spróbuj podać swojemu dziecku inny rodzaj butelki lub smoczka. Czasami rozwiązanie problemów z karmieniem butelką jest znalezienie odpowiedniego modelu. Istnieje wiele różnych typów. Dobrym pomysłem jest butelka antykolkowa ze smoczkiem o anatomicznym kształcie, która odprowadza nadmiar powietrza podczas jedzenia i chroni przed wystąpieniem bólów brzuszka.