Narodziny dziecka to jeden z najpiękniejszych momentów w życiu rodziców. Pierwsze, wspólne chwile z reguły są spędzanie z maleństwem w szpitalu. W tym czasie mama dochodzi do siebie po porodzie, a noworodek otrzymuje niezbędną opiekę zdrowotną.
Opiekunowie mają również okazję nauczyć się wielu czynności koniecznych przy opiece nad maleńkim dziecku. Do tej grupy zalicza się między innymi karmienie. Jednak częste żywienie malca może być bardzo męczące dla świeżo upieczonej mamy. Na szczęście z pomocą przychodzą laktatory, które pozwalają na odciąganie pokarmu i podawanie go w butelce.
To z kolei wiąże się z regularnym i dokładnym myciem oraz sterylizacją każdej części użytej przy karmieniu.
Szpitalne karmienie a warunki
Nie ma, co ukrywać, nie każda mama ma dobre wspomnienia związane z porodem i opieką medyczną podczas połogu. Mimo dostępności do fachowej opieki, wiele placówek szpitalnych nie do końca spełnia wszystkie normy i wymagania związane z BHP i sterylnym środowiskiem wolnym od bakterii i drobnoustrojów. Ze względu na swój status oraz dużą liczbę odwiedzających i chorujących osób, wzrasta również ryzyko zakażeń wśród reszty pacjentów. Szczególnie jest to niebezpieczne u noworodków i niemowlaków, które nie mają do końca rozwiniętego układu odpornościowego. System immunologiczny nie będzie w stanie bronić się przed wirusami, dlatego wiele dzieci tak łatwo choruje podczas przebywania na szpitalnych oddziałach.
Sterylizacja akcesoriów do karmienia
W większości przypadków personel medyczny zaleca mamie odżywianie nowonarodzonego członka rodziny za pomocą piersi. Naturalne mleko ma bardzo duże znaczenie w pierwszych miesiącach życia maluszka. Z tego względu mamy powinny mieć dostęp do typowych sprzętów wspomagających ten rodzaj odżywiania. Co więcej, każda placówka musi zagwarantować młodym rodzicom możliwość korzystania ze sprzętu laktacyjnego oraz mieć bezpieczne miejsca do przechowywania odciągniętego mleka. W większości przypadków jest to lodówka lub zamrażarka, która znajduje się w specjalnym pomieszczeniu, przeznaczonym wyłącznie dla matek karmiących. Oprócz wyżej wspomnianych sprzętów powinien znaleźć się w nim kran z dostępem do bieżącej wody, czajnik elektryczny do wyparzania butelek oraz suszarka na potrzebny sprzęt do karmienia. Niektóre placówki medyczne udostępniają również podgrzewacz do mleka.
Niestety zdarza się, że teoria nie pokrywa się z praktyką i wiele mam musi prosić się o wrzątek lub umycie akcesoriów dla maluszków. Wielu rodziców w obawie przed groźnymi bakteriami woli często brać ze sobą zapas butelek na czas przebywania w szpitalu. W przypadku wydłużonego pobytu, tatusiowe również mogą się przydać, np. zabierając brudne akcesoria do domu celem ich umycia i sterylizacji. Następnego dnia wystarczy, że przywiozą dzielnej mamie zapas gotowych do użycia sprzętów do karmienia. Jednak są to dosyć kłopotliwe zabiegi, które wymagają dobrej organizacji i zaangażowania najbliższych osób.
O wiele prostszym sposobem na przygotowanie czystej i sterylnej butelki jest korzystanie z jednorazowych modeli. Takie rozwiązanie jest i praktyczne i bezpieczne dla dziecka. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Dziecko zawsze będzie karmione z 100% czystej butelki, która jest wolna od bakterii, grzybów czy alergenów. Rodzice otrzymują za każdym razem nową sztukę, której nikt wcześniej nie dotykał.
Tworzywo użyte do produkcji jednorazowych modeli jest również wolne od szkodliwych substancji i związków, takich jak BPA czy ftaleny. Duża elastyczność korzystania pozwala na wybór różnych zestawów, dopasowanych zarówno pojemnością butelki, jak i szybkością przepływu smoczka, do potrzeb maluszka. Taką swobodę wyboru oferują chociażby butelki do karmienia Mameko, które są pakowane w wygodne pudełka po 2,5 i 10 sztuk. Wystarczy przelać odciągnięte mleko i nakarmić małego głodomora bez strachu i obawy o stan zdrowia dziecka.