porady

Fakty dotyczące bólu stawów

ból stawów

Ból stawów może być spowodowany uszkodzeniem sąsiednich tkanek lub chorobą stawów. Stawy to obszar, w którym spotykają się dwa końce kości, by zapewnić ruch części ciała. Typowy staw składa się z kości oddzielonych chrząstką, która służy jako poduszka amortyzująca sąsiednie kości.

Więzadła łączą kość z chrząstką wokół stawu. Kaletki to wypełnione płynem worki, które zapewniają powierzchnię poślizgową dla sąsiednich ścięgien. Ścięgna mocują mięśnie do kości wokół stawu.

Uraz lub choroba jakiejkolwiek struktury stawu może prowadzić do bólu stawu. Ból stawów określany jest również jako artretyzm. Objawy i znaki związane z bólem stawów obejmują sztywność poranną, stan zapalny i uczucie ciepła wokół stawu.

Jakie są częste przyczyny bólu stawów?

Ból stawów może być spowodowany przez uraz lub chorobę dotykającą któregokolwiek części stawu: więzadeł, kaletek (na przykład zapalenia kaletki) lub ścięgien otaczających staw. Uraz lub choroba (na przykład choroby autoimmunologiczne, toczeń rumieniowaty i reumatoidalne zapalenie stawów) mogą również wpływać na więzadła, chrząstkę i kości w stawie, prowadząc do bólu. Ból jest również cechą zapalenia stawów i zakażenia (na przykład boreliozy) i może być cechą rzadkich guzów stawu (na przykład barwnikowe kosmkowo-guzkowe zapalenie błony maziowej stawów) lub zespołu przewlekłego zmęczenia.

Jakie są oznaki i objawy bólu stawów?

Bóle stawów mogą być nasilone przez ruch, ucisk lub opór przy obciążeniu podczas aktywności. Bóle stawów mogą być związane z objawami takimi jak sztywność stawów, miejscowe ciepło, obrzęk i tkliwość.

Kiedy powinniśmy skontaktować się z lekarzem?

Jeśli mamy objawy, które utrzymują się powyżej tygodnia, powinny one  zostać ocenione przez lekarza. Ponadto silny ból w stawie powinien być jak najszybciej oceniony medycznie.

Jak bada się ból stawów?

Lekarz powinien profesjonalnie przeanalizować historię objawów poprzedzających i związanych z bólem stawów: jaką aktywność uprawialiśmy przed pojawieniem się bólu? Kiedy zaczęły się objawy bólu stawów? Ważne do przedyskutowania będą warunki pogarszające i łagodzące, które wpływają na stopień bólu. Po badaniu konieczne mogą być dalsze badania, w tym badania krwi i zdjęcia rentgenowskie lub inne badania obrazowe. Czasami pomocne jest skanowanie MRI, jeśli problem wymaga dalszej definicji.

Jakie są opcje leczenia bólu stawów?

Leczenie bólu stawów jest ukierunkowane na dokładną przyczynę. Jeśli problemem jest uraz, początkowe leczenie często obejmuje odpoczynek, zimne aplikacje i leki przeciwzapalne. Mogą lub nie muszą być konieczne dodatkowe leki dla złagodzenia bólu. Również może być konieczna stopniowa rehabilitacja oraz fizykoterapia.

Jeśli przyczyna bólu stawów jest związana z zapaleniem stawów, mogą być zalecane leki przeciwzapalne lub inne leki dopasowane pod przyczynę zapalenia stawów. Jeśli występuje choroba kości, więzadła lub chrząstki, może być wymagana operacja chirurgiczna.

Jakie są niektóre środki zaradcze na ból stawów?

Możemy zaradzić bólowi stawów w domu stosując naturalne środki, takie jak odpoczynek i zimna aplikacja. Zażyć  leki przeciwbólowe, aby kontrolować ból i stan zapalny. Z przewlekłym bólem stawów, przeprowadzenie oceny medycznej przez lekarza opieki zdrowotnej jest konieczne.

Jakie leki stosuje się na ból stawów?

Leki stosowane w leczeniu bólu stawów zależą od rodzaju bólu stawów, jak opisano powyżej.

  • Bez recepty leki przeciwzapalne (NLPZ) są stosowane w celu łagodzenia stanu zapalnego, obrzęku i sztywności zapalenia kaletki i zapalenia stawów, leki przeciwbólowe na ból,
  • leki na dnie moczanową lub artrozę
  • antybiotyki na boreliozę,
  • leki hamujące odporność na łuszczycowe zapalenie stawów i reumatoidalne zapalenie stawów,
  • ampułko-strzykawki
  • wstrzyknięcie kortyzonu (kortykosteroidy) do zapalenia
  • leki biologiczne nareumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów,
    chorobę zwyrodnieniową stawów i zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.

Jaka jest kontynuacja leczenia bólu stawowego?

Po wstępnej ocenie i planie leczenia niezwykle ważne jest, aby lekarz prowadzący opiekę zdrowotną przeprowadził dalsze monitorowanie medyczne. Podczas tych wizyt wyniki testów są weryfikowane i monitorowane są efekty zażywania leków. Dalsze badania mogą być wskazane na podstawie objawów występujących w czasie obserwacji.

Jak mogę zapobiec bólowi stawów?

To, czy można uniknąć bólu stawów, zależy od tego, czy jest to spowodowane urazem czy chorobą reumatyczną. Urazom stawów często zapobiega odpowiedni sprzęt sportowy i trening. Utrata masy ciała może pomóc zmniejszyć obciążenie stawów. Choroby na ogół nie można uniknąć, ale po rozpoczęciu leczenia medycznego może ono być niezbędne do zapobiegania przewlekłemu bólowi stawów.

 

Powrót do listy

Dodaj komentarz