porady

Ból pleców: złe nawyki wpływające na stan pleców

Siedzieć zgarbionym

Długie i ciągłe siedzenie w pozycji zgarbionej  może spłaszczyć naturalną krzywiznę kręgosłupa i uszkodzić dyski między kręgami. Może to prowadzić do wczesnego zapalenia stawów i innych problemów. Delikatnie rozciągaj i ruszaj głową i szyją we wszystkich 4 kierunkach co pół godziny. Aby złagodzić jakikolwiek ból lub skurcz, spróbuj zastosować okład z lodu lub ciepły kompres na tym obszarze. Najpierw należy przykryć skórę cienkim ręcznikiem lub ściereczką. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli ból nie zniknie.

Zbyt wiele „smakołyków”

Jedzenie zbyt często niewłaściwej żywności może prowadzić do zapalenia oraz pozbawia składników odżywczych, których potrzebujemy, by być silnym. Organizm potrzebuje chudego białka, pełnych ziaren, owoców i warzyw oraz zdrowych tłuszczów, takich jak te z awokado i łososia, aby zbudować silne mięśnie, kości i tkanki miękkie. Upewnij się, że dostarczasz do organizmu również składniki odżywcze, takie jak wapń, fosfor i witamina D.

Spanie na nieodpowiednim materacu

Powinien być wystarczająco mocny, aby podtrzymywać plecy, ale wystarczająco miękki, by dopasował do kształtu ciała. Twój idealny materac może zależeć od tego, jak śpisz i czy masz już ból pleców. Chcesz sprawdzić, czy twardszy materac może Ci pomóc? Połóż się na podłodze na kilka nocy, wtedy będziesz mógł stwierdzić czy twarde podłoże Ci pasuje. Najlepsze materace to materace lateksowe. Są przewiewne, zdrowe dla nas, idealnie dopasowują się do naszych kształtów tak, że nic rano nas nie boli, nie mamy porannych przykurczów.

Spanie na plecach

Dla niektórych osób ta pozycja może powodować bóle kręgosłupa lub je pogorszyć. Ale trudno jest zmienić sposób snu, ponieważ jest to nawyk, który prawdopodobnie mamy już od dłuższego czasu. Pomocne może być umieszczenie zwiniętego ręcznika lub poduszki pod kolanami, aby zachować naturalną krzywiznę pleców. Można również wypróbować różne wysokości poduszek, by znaleźć to, co jest dla nas najbardziej wygodne.

Spanie na brzuchu

Lepiej tego nie robić, zwłaszcza jeśli masz problem z plecami. Bardziej prawdopodobne jest, że przekręcisz się i obrócisz się, co może spowodować obrażenia zarówno szyi, jak i pleców. Jeśli śpisz na brzuchu i nie chcesz zmieniać pozycji, może pomóc sobie nieco kładąc głowę na bardzo miękkiej poduszce lub spać bez poduszki, by trzymać szyję w odpowiedniej pozycji.

Jak powinniśmy spać?

Śpiący na boku wydają się mieć najwięcej szczęścia w unikaniu bólu pleców. Wsuń poduszkę między nogi, by zmniejszyć nacisk na biodra i dolną część pleców oraz podciągnij nogi lekko w kierunku klatki piersiowej. Ta pozycja może być szczególnie wygodna dla osób, które już mają ból pleców i dla kobiet w ciąży.

Zbyt długie siedzenie

Długie siedzenie napina mięśnie pleców, szyję i kręgosłup. Garbienie się to pogarsza. Usiądź prosto na krześle właściwie podpierającym plecy i ustaw wysokość, aby stopy spoczywały naturalnie na podłodze. Ale bez względu na to, jak wygodnie się czujesz, twoje plecy nie lubią siedzieć bardzo długo. Wstań i poruszaj się przez kilka minut co pół godziny, aby dać swojemu ciału przerwę i rozluźnienie mięśni.

Pomijanie ćwiczeń

Bardziej prawdopodobne jest, że będziesz mieć ból pleców, jeśli nie będziesz aktywny. Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia z silnych mięśni brzucha i pleców. Podnoszenie ciężarów może pomóc. Już codzienne czynności, jak wchodzenie po schodach i noszenie zakupów jest pozytywne. Ćwiczenia o niskim wpływie, takie jak chodzenie, jazda na rowerze lub pływanie, mogą pomóc chronić dyski między kośćmi w kręgosłupie. Zrób z tego nawyk przez większość dni. Nie bądź „wojownikiem weekendowym”, który przesadza i zostaje ranny, bo zbyt intensywnie ćwiczył.

Palenie papierosów

Paląc papierosy masz 3 razy większe szanse na ból w dole pleców. Może to ograniczać przepływ krwi, w tym do kręgosłupa. Palenie może sprawić, że amortyzujące dyski między twoimi kośćmi zniszczą się szybciej. Może również osłabiać kości i być przyczyną osteoporozy, a także spowalniać gojenie się ran. Nawet kaszel spowodowany paleniem może powodować ból pleców.

Przejadanie się

Dodatkowe kilogramy mogą obciążać kości i mięśnie pleców, zwłaszcza jeśli szybko przybierasz na wadze. Jedz powoli, aby twoje ciało miało szansę poinformować Cię, że jest już pełne.

Przeciążona torebka

Duże ciężary mogą obciążać kręgosłup i męczyć mięśnie potrzebne do podtrzymania kręgosłupa. Może to mieć wpływ na dzieci, które mają noszą w plecakach szkolnych zbyt dużo wiele książek. Plecak Twojego dziecka nie powinien ważyć więcej niż 20% masy ciała. Duże, wyściełane, regulowane ramiączka pomagają równomiernie rozłożyć ciężar, ale tylko jeśli używa się obu pasków. Przewieszenie plecaka lub ciężkiej torebki tylko na jednym ramieniu może spowodować obciążenie.

Jazda na złym rowerze

Lub po prostu źle dostosowany rower. To bardzo niekorzystne dla pleców, jeśli musimy garbić się, aby chwycić kierownicę tak, jak robią to zawodowi kolarze (ciężko trenują, by zrobić to bezpiecznie.) Możesz także odczuwać ból pleców, jeśli jesteś zbyt rozciągnięty lub ciasno siedzisz na rowerze. Fizjoterapeuta pomoże znaleźć rower, który jest dobrze dopasowany, jeśli już cierpisz na jakiekolwiek bóle pleców.

Wysokie obcasy

Możesz nadużywać mięśni w dolnej części pleców i uszkadzać postawę i kręgosłup, zwłaszcza w miarę starzenia się. Jeśli nosisz wysokie szpilki w biurze, lepiej zabrać ze sobą buty na zmianę na półpłaskim obcasie. Regularne rozciąganie stóp i nóg, takie jak walcowanie stopy na piłce tenisowej, mogą pomóc w zapobieganiu bólowi i wzmocnieniu mięśni.

Należy ćwiczyć jogę?

Zbyt wiele ćwiczeń – w tym jogi – może powodować ból pleców. Ale w niektórych przypadkach joga może pomóc w łagodzeniu bólu krzyża. Istnieje wiele internetowych filmów, które pomogą Ci zacząć, choć najbezpieczniej spotkać się z instruktorem jogi, który nauczy właściwych i bezpiecznych pozycji jogi. Zaledwie 10-20 minut kilka razy w tygodniu ćwiczenia jogi może sprawić, że poczujesz się lepiej. Ale nie przesadzaj i przestań, jeśli boli.

 

 

Powrót do listy

Dodaj komentarz